Reset Password

Your search results

Nominations and Finalists

NOMINATIONS ARE NOW CLOSED for 2019.

Nominations opened on the 1st of October 2018 and closed on the 1st of March 2019.

We received 7276 Nominations from people nationwide.

Congratulations to the 298 businesses nominated. You are all truly amazing.

Finalists were announced on the 4th of March 2019 and are listed below.

1 Extra Finalist for Each Category will be announced on the 1st of April 2019.

Lifetime Achievement Award Sponsored by Morton Michel

  • Helen Gilles from Tots Play
  • Lauren Heston from Little Dippers
  • Tracy Darkes from Neptune Learn to Swim
  • Fiona Simpson from ARTventurers
  • Jane Milnes from Little Bear Baby Signing
  • Renee from Baby Sensory Bexley

Biggest Growth of the Year Sponsored by Richer Education

  • Becky from Kidslingo Plymouth
  • Victoria from Bloom
  • Angela from Little Learners Newcastle
  • Kirstie from Little Legs Ltd
  • JK’s Performance Academy
  • Ben from MPA Academy

Male Entrepreneur of the Year Sponsored by Little Legs Ltd.

  • Dan from Mess Around North Hampshire
  • Ryan from MMB Entertainment Ltd.
  • Craig from Perfect Personalised Parties
  • Simon from Little Kickers Newcastle
  • Iain from Rugbytots South Devon
  • Chris from The Atom Club

Female Entrepreneur of the Year Sponsored by The Honest Agency

  • Caroline from Moo Music North Leeds
  • Melanie from Little Movers
  • Rosa from Kidslingo Sevenoaks
  • Sam from Phonics Stars
  • Andrea from Les Petit Pois Fun French
  • Claire from Tappy Toes

Family Business of the Year Sponsored by Beyond Bronzed Hair and Beauty Salon

  • Kelly from Mess Around Birmingham.
  • Nicolle from Turtle Tots North Lincs.
  • Jade and Gemma from Jewel Performing Arts.
  • Christina from Popolo Ceramico.
  • Adele from AMC School of Dance.
  • Emma from Adventure Babies

Franchise of the Year Sponsored by Amanda’s Action Club

  • Samantha from Little Movers.
  • Kate from Tots Play Cardiff North.
  • Gemma from Little Movers.
  • Sarah from Mess Around Oxfordshire.
  • Nicola from Tots Play Dartford.
  • Emily from ARTventurers

Leader of the Year Sponsored by Under 1 Roof

  • Becky from Baby Sensory East Cheshire.
  • Leila from Moo Music Yorkshire.
  • Leanne from Drama Tots UK.
  • Sarah from Bloom Baby Classes.
  • Lindsey from Moo Music Wirral West and South
  • Wendy from diddi dance

Community Business of the Year Sponsored by Tots Play

  • Milena from El Recreo Spanish for Kids 
  • Sandra from La Pinata Language Club
  • Emma from Mum2mum Market Kings Heath, Acocks Green and Bournville
  • Lucy from All the arts Theatre School
  • Rosie from Rhythm Time Hampton, Twickenham and Richmond
  • Anne-Marie from Under 1 Roof Kids

Non-Profit Business of the Year Sponsored by Phonics Stars

  • The Atom Club
  • Knee High Samuri
  • Oxsrad Tots
  • West London Performing Arts
  • Square Peg Foundations
  • Freddie & Friends Sunshine Stop

Young Entrepreneur of the Year Sponsored by Mess Around UK

  • Corrine from Kidsize Ltd.
  • Nicola from Little Imaginations.
  • Megan from Tumble Tots Macclesfield.
  • Karishma from Mess Around North West London.
  • Rebekah from Rebekah Priestley’s School Of Dancing

Digital Business of the Year Sponsored by Amazing Futures Ltd.

  • Becky from Geeks Room.
  •  Liane from Mama Codes.
  • Josefina from Nanos Spanish.
  • Tamara from Crooked Tree Events.
  • Claire and Therese from Tiny Talk Warrington.
  • Nicole and Jemma from Little Learners Darlington, Richmond and Northallerton

Start-up Business of the Year Sponsored by diddi dance

  • Lisa from Splish and Splosh.
  • Claire from Little Mess Manchester.
  • Jo from Phonics Stars.
  • Fiona from Little Movers.
  • Chloe from Phonics Stars.
  • Regan from Young Notes.

What happens now?

The judges will now meet and decide who will be the winner for each category.

The winners will be announced at the event on the 11th of May.